Viešoji įstaiga „Bebrėnas“ – ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, nevyriausybinė, nesiekianti pelno organizacija,  įsteigta 2015 m. pabaigoje.

Kas mes esame ir kuo čia dėti bebrai ?

Kad būtų įsteigta viešoji įstaiga „Bebrėnas“, lemtingi tapo trys svarbūs dalykai: graži, poilsiautojų nuo seno pamėgta Lampėdžio ežero pakrantė, mūsų čia įsigytas sklypas turint mintį sutvarkius pakrantės ruožą įkurti paplūdimį – ir prie įstaigos pavadinimo prisidėję bebrai. Galima sakyti, bebrai netyčia tapo mūsų talkininkais – mat savaip „aptvarkė“ ežero pakrantę mūsų sklype, kuris yra saugomoje Nemuno ir Nevėžio santakos kraštovaizdžio draustinio teritorijoje.

Jei nors kartą lankėtės, sutiksite: nors priklauso draustiniui, didžiuma vietovių Lampėdžio ežero pakrantėse pasibaisėtinai  apleistos – vieni brūzgynai ir šiukšlynai. Stebėtina: vietovė neva saugoma, joje labai daug ko neleidžiama daryti – tačiau tuo pačiu niekas nepasirūpina nei aplinkos švara, nei paprasčiausia tvarka, nei saugumu, nei to paties kraštovaizdžio grožiu. Tad įsigijus sklypą Lampėdžio ežero pakrantėje, pamažu brendo mintis: šiai vietai reikia rūpestingo šeimininko.

2015 m. pabaigoje įsteigėme viešąją įstaigą, o kad jau gyvena kaimynystėje, nusprendėme įstaigos pavadinime įamžinti ir bebrus. Lampėdžio ežeras didelis, jo pakrantėse vietos visiems užteks –  ir žmogui, ir augalui, ir gyvūnui. Juo labiau, kad VšĮ „Bebrėną“  įkūrėme turėdami idėją ežero pakrantę padaryti tinkamą smagiam, kokybiškam poilsiui: kad šia vieta galėtų pasidžiaugti ir joje pailsėti visi.

Ypač – ta mūsų visuomenės dalis, kuriai laisvalaikio pramogos itin sunkiai pasiekiamos – neįgalieji.

Juk sveiki, ratuoti, palapinėmis ir kitais turizmo reikmenimis apsirūpinę žmonės vietą pailsėti prie vandens bet kur susiras nesunkiai. Kas kita – negalios žmonėms: jiems reikalinga specialiai pritaikyta aplinka – pandusai, privažiavimo takai, patogios prieplaukos ir valtelės pasiplaukioti.

Tokią vietą poilsiui ir norėtume sukurti prie Lampėdžio – švarų, jaukų, patogų paplūdimį, palankų visiems – ir negalios žmogui, ir jį lydintiems asmenims, ir šeimoms su vaikais, ir būriui laisvalaikį drauge leidžiančių bičiulių.

Tad dabar viešajai įstaigai „Bebrėnas“ priklausantis ruožas tvarkomos, šienaujamos ežero pakrantės. Nuo jos ir pradėsime skleisti bei puoselėti idėją patraukliai sutvarkyti ir likusį apleistą Lampėdžio ežero pakrantės plotą.

Kas čia yra, ir kas – galėtų būti ?

Kol kas mūsų tvarkomas ir prižiūrimas pakrantės ruožas – dar tuščias. Kraštovaizdžio draustinio apribojimai šioje vietoje neleidžia kurti pernelyg drąsių planų – pakrantės apsaugos juostoje negalime rengti nei poilsiaviečių, nei automobilių aikštelių, čia nevalia kūrenti laužų, kirsti medžių ir krūmų.

Vis dėlto net ir griežti nuostatai vietos vaizduotei ir galimybėms šiek tiek palieka. Tad VšĮ „Bebrėno“ sklype prie Lampėdžio ežero gali netrukus būti pradėtas kurti paplūdimys: su pėstiesiems ir neįgaliesiems patogiais takais, persirengimo kabinomis, suoleliais, prieplaukomis, sūpuoklėmis ir  vaikų žaidimo aikštelėmis.

Ypač aplink Kauną stinga vietų vandens pramogoms – juk gražią vasaros dieną taip smagu pasiirstyti valtele, paplaukioti vandens dviračiu, papramogauti kokiame vandens atrakcione.

Nevalia kurti laužo? – ne bėda: juk galima pasičirškinti gardų kepsnį ar šašlyką kepsninėje!  Tad mūsų planuose – ir visoms šioms pramogoms reikiamos įrangos  nuoma, ir paprastos, jaukios kompozicijos iš rąstų, išdėstytos taip, kad aplink kepsninę ar šašlykinę būtų patogu susiburti poilsiautojų kompanijai.

Poilsį gamtos prieglobstyje galima praturtinti įvairiausia sveikatinimo veikla: nuo lauko treniruoklių,  mankštos gryname ore iki mobilios pirtelės malonumų.  Sutvarkytoje, tinkamai įruoštoje aplinkoje netgi galėtų vykti įvairių lektorių, sveikuolių paskaitos, sveikos gyvensenos užsiėmimai, renginių neįgaliesiems ciklai. Galų gale, juk ir pačiame draustinyje, apdairiai jį sutvarkius, o pirmiausia – iškuopus, veikiausiai atsirastų į ką paganyti akis, atsivertų erdvė pažintiniam turizmui.

VšĮ „Bebrėnas“ galėtų vykdyti veiklą ne vien vasarą, maudynių sezono metu: atsižvelgiant į orus, žiemą ant ledo ar pakrantėje taip pat įmanomos įvairiausios pramogos – nuo sveikuolių maudynių iki šokių ant ledo, o pajudėjus gryname ore bus itin malonus mobilios pirtelės garas, kepsninėje kepamos mėsos aromatas.

Jei pavyks išplėtoti rekreacinę, sveikatingumo, pažintinę veiklą VšĮ „Bebrėnas“ priklausančiame sklype – galbūt ateityje įtikintume Kauno miesto savivaldybės valdinininkus, kad mūsų priežiūrai galima patikėti ir didesnį pakrantės ruožą. Tačiau tai – jau ateities planai.

Nuolat informuosime jus, kaip mums sekasi, galbūt jau greitai galėsime pakviesti į svečius – ant Lampėdžio ežero kranto…